The 2012 awards, which were presented April 24, were dedicated to Theater Company of Boston director David Wheeler.
Highlights of the 2011 IRNE winners follow:
Best New Play - Small Company
Hotel Nepenthe by John Kuntz – Actors' Shakespeare Project
Best New Play - Large Company
Sons of the Prophet by Stephen Karam - Huntington Theatre Company of Boston
Best Visiting Production - Small Company
The Mountain Song - Pig Pen Theatre at Company One Best Visiting Production - Large Company
Hair
Best Visiting Performer - Large Company
Christopher Sieber - La Cage aux Folles
Best Supporting Actress Musical - Small Company
Aimee Doherty – Nine - SpeakEasy Stage Company
Best Supporting Actress Musical - Large Company
Cheryl Stern – Candide - Huntington Theatre Company of Boston
Best Supporting Actor Musical - Small Company
Thomas Derrah - The Drowsy Chaperone – SpeakEasy Stage Company
Best Supporting Actor Musical - Large Company
Phillip Boykin - The Gershwins' Porgy and Bess – American Repertory Theater
Best Performance by a Young Actor - Small Company
Hyacinth Tauriac - My Wonderful Day – Zeitgeist Stage Company
Best Performance by a Young Actor - Large Company
Ellis Gage - The King and I – North Shore Music Theatre
Best Ensemble - Small Company
Arabian Nights – The Nora Theatre Company & Underground Railway Theater
Best Ensemble - Large Company
Candide - Huntington Theatre Company of Boston
Best Supporting Actress Drama - Small Company
Alycia Sacco – Arcadia - Bad Habit Productions
Best Supporting Actress Drama - Large Company
Pascale Armand – Ruined - Huntington Theatre Company of Boston
Best Supporting Actor Drama - Small Company
Hampton Fluker - The Brother/Sister Plays - Company One
Best Supporting Actor Drama - Large Company
Oberon K.A. Adjepong – Ruined - Huntington Theatre Company of Boston
Best Actress Drama - Small Company
Bobbie Steinbach - Collected Stories - New Repertory Theatre
Best Actress Drama - Large Company
Tonye Patano – Ruined - Huntington Theatre Company
Best Actor Musical - Small Company
Will McGarrahan - The Drowsy Chaperone – SpeakEasy Stage Company
Best Actor Musical - Large Company
Geoff Packard – Candide - Huntington Theatre Company of Boston
Best Actress Musical - Small Company
Jennifer Ellis - The Most Happy Fella - Gloucester Stage Company
Best Actress Musical - Large Company
Audra McDonald – The Gershwins' Porgy and Bess – American Repertory Theater
Best Actor Drama - Small Company
Allyn Burrows - Breaking the Code – Underground Railway Theater & Catalyst Collaborative @ MIT
Best Actor Drama - Large Company
Fred Sullivan, Jr. - His Girl Friday - Trinity Repertory Company
Best Director of a Musical - Small Company
David Connolly - The Drowsy Chaperone – SpeakEasy Stage Company
Best Director of a Musical - Large Company
Mary Zimmerman – Candide - Huntington Theatre Company of Boston
Best Director of a Drama - Small/Fringe
Daniel Morris – Arcadia - Bad Habit Productions
Best Director of a Drama - Midsize (Tie)
Daniel Gidron - Arabian Nights - The Nora Theatre Company & Underground Railway Theater
David Wheeler - The Book of Grace - Company One
Best Director of a Drama - Large Company
Liesl Tommy – Ruined - Huntington Theatre Company of Boston
Best Play - Fringe/Small
Arcadia - Bad Habit Productions
Best Play – Midsize Company
The Brother/Sister Plays - Company One
Best Play – Large Company
Ruined - Huntington Theatre Company of Boston
Best Musical - Small Company
The Drowsy Chaperone – SpeakEasy Stage Company
Best Musical - Large Company
Candide - Huntington Theatre Company of Boston
For a complete list of IRNE nominations and winners, visit StageSource.